Elektroniczne rozliczanie deklaracji podatkowych zyskuje coraz więcej zwolenników, jednak nadal wielu podatników obawia się tego rozwiązania. Pojawiają się obawy o ewentualne błędy a co za tym idzie konsekwencje z tego płynące. W rzeczywistości programy do uzupełniania PITów są bardzo proste w obsłudze, można powiedzieć, że jesteśmy w nich prowadzeni ,,za rękę'' a samo dostarczenie wypełnionego dokumentu oszczędza zachodu w postaci osobistego wręczenia dokumentu w Urzędzie Skarbowym. Jak rozliczyć e-deklaracje przez Internet? Czy jest to bezpieczne? Do kiedy mamy na to czas i co się stanie jeśli nie wyślemy deklaracji podatkowej w terminie? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Jak rozliczyć e-deklaracje przez Internet?
Aby rozliczyć e-deklaracje przez Internet należy pierw zalogować się do odpowiedniego programu. Logowanie przez rządowy program jest bardzo proste, wystarczy zrobić to za pośrednictwem profilu zaufanego bądź konta bankowego. Logowanie do usługi e-PIT następuje tak samo jak do innych rządowych usług, np. do internetowego konta pacjenta. Aby poprawnie wypełnić dokument deklaracji podatkowej należy podać następujące dane:
-
imię,
-
nazwisko,
-
numer PESEL (w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (w przypadku podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą),
-
kwotę przychodów pochodzącą z zeszłorocznego rozliczenia podatkowego (jeśli nie było takich przychodów, należy wpisać ,,0'').
Termin składania uzupełnionych dokumentów deklaracji podatkowej w tym roku to 2 maja. Rozliczysz swój podatek szybko i łatwo przez internet. Zwykle data ta sięga końca kwietnia, jednak w tym roku dzień ten wypada na sobotę, zatem termin został trochę przedłużony na korzyść podatników. Co się stanie jeśli zapomnisz o tej dacie? Jeśli zalogowałeś się wcześniej do systemu, Twoja deklaracja zostanie uzupełniona automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. Jednak w tym wariancie nie masz możliwości odpisania od podatku żadnych ulg jeśli takie Cię dotyczą, ani przeznaczenia swojego 1% podatku dla wybranej organizacji dobroczynnej. Jeśli nie zalogowałeś się do systemu, będzie to oznaczało, że po prostu nie rozliczyłeś się fiskusem, zatem czyn ten podlega karze. Kara grzywny może wynosić nawet do 720 stawek dziennych i może łączyć się z karą ograniczenia wolności. Połączenie obu z tych kar rzadko występuje jednocześnie i tyczy się cięższych przypadków oszustw na tle finansowym.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Ministerstwo Finansów zapewnia podatników o tym, że internetowe rozliczanie deklaracji podatkowych jest zupełnie bezpieczne a nasze dane są dobrze chronione. Zatem nie powinno być żadnych obaw związanych z podawaniem takich informacji jak numer PESEL czy innych wrażliwych danych.
Czy muszę rozliczać się przez Internet?
Oczywiście, że nie. Sposób rozliczenia się z fiskusem jest zupełnie dowolny i to od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Należy mieć jednak na uwadze zalety płynące z wysłania e-deklaracji, jak np. krótszy czas oczekiwania na uzyskanie zwrotu.
Czy muszę rozliczać się przez Internet?
Oczywiście, że nie. Sposób rozliczenia się z fiskusem jest zupełnie dowolny i to od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Należy mieć jednak na uwadze zalety płynące z wysłania e-deklaracji, jak np. krótszy czas oczekiwania na uzyskanie zwrotu.
- Artykuł sponsorowany