Niektóre stanowiska pracy wymagają stosowania odpowiedniego stroju ze względu na rodzaj wykonywanych zadań. Stroje te mogą zwiększać komfort podczas pracy, wyróżniać pracowników spośród gości i klientów, lub zapewniać niezbędną ochronę, jak w przypadku odzieży ochronnej. Przepisy BHP określają obowiązki pracodawcy, w tym warunki, przy których musi on dostarczyć ubranie robocze. Okres używalności, ekwiwalent za ubranie oraz jego krój to kwestie, które są ustalane przez pracodawcę.
Odzież robocza a Kodeks pracy
Kodeks Pracy stanowi, że pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, które spełniają wymagania określone w Polskich Normach w sytuacjach, gdy:
- odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
- wymagają tego czynniki technologiczne, sanitarne lub związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Odzież robocza dostarczona pracownikom pozostaje własnością pracodawcy. Po zakończeniu umowy o pracę, pracownik zobowiązany jest do jej zwrotu. Odzież ta traktowana jest jako powierzone mienie, za które pracownik ponosi odpowiedzialność materialną. W przypadku zniszczenia lub utraty odzieży z winy pracownika, zobowiązany jest on do zwrotu kwoty odpowiadającej niezamortyzowanej wartości wyposażenia.
Odzież ochronna i robocza a przepisy BHP
Zgodnie z przepisami BHP, odzież ochronna różni się od ubrania roboczego. Odzież ochronna, będąca środkiem ochrony indywidualnej, zakrywa osobiste ubranie pracownika i ma za zadanie chronić przed szkodliwymi oraz niebezpiecznymi czynnikami występującymi na stanowisku pracy. Z kolei odzież robocza służy głównie do ochrony pracownika oraz jego ubrań osobistych przed zabrudzeniem i zniszczeniem, które mogą wynikać z wykonywania obowiązków służbowych. Czasami odzież robocza pełni również funkcję marketingową, przykładowo poprzez koszulki, fartuszki czy koszule z logo firmy.
Szeroka oferta odzieży ochronnej dostępna jest na https://www.bricoman.pl/bhp/odziez-robocza-o-wysokiej-widocznosci
Co jaki czas należy się odzież robocza?
Okres, w którym przysługuje odzież robocza, nie jest określony przez przepisy BHP, a zależy od ustaleń między pracodawcą a pracownikami lub ich przedstawicielami. To kierownik decyduje o rodzaju i okresie używalności odzieży roboczej oraz obuwia. Często okres używalności zależy od warunków panujących na stanowisku pracy, gdzie używane jest ubranie robocze. Informacje o tym, co ile przysługuje odzież, jej rodzaj i ilość powinny być zapisane w wewnątrzzakładowych przepisach. Używalność odzieży zależy również od rodzaju i jakości materiału, z którego jest wykonana, stanu maszyn, stopnia zabrudzenia oraz rodzaju technologii stosowanej na danym stanowisku.
- Zewnętrzny materiał partnerski